Местоположение и обща информация
Огняново е българско село, разположено в югозападна България, съвсем близо до границата с Гърция. На 12 километра в югозападна посока е разположен Гоце Делчев, който е най-близкият по-голям град в района. От град Банско селото отстои на около 40 км и на около 200 км от столицата София. Цели четири планини се издигат между Огняново - Пирин, Родопите, Славянка и Стъргач. Курортът се намира на 540 m. н.м.в. Селото е част от територията на община Гърмен, като обхваща части от долината на река Места и от западните склонове на Дъбрашкия дял на Родопите. Днес Огняново е известен балнеоложки център.
Разстояние до:
Летище София – 206 км
Летище Варна – 540 км
Летище Бургас – 437 км
Минерални води
Находище Огняново представлява част от една по-голяма зона на разтоварване на термални води, включващи и термалните води при град Гоце Делчев. Те са свързани с гнайси и излизат по разломна зона отделяща Гоцеделчевска котловина от Западни Родопи. Освен естествените 7 извора в района има и два допълнително прокарани сондажа.
Естествени лечебни фактори:
Климат – преходноконтинентален с изразено средиземноморско влияние. Зимата е мека, пролетта настъпва рано, лятото е много топло, есента е продължителна, суха и топла.
Температури: м.януари-среднодневни: минимум +1⁰С и максимум + 8⁰С,
м.юли – среднодневни: минимум +18⁰С и максимум + 28⁰С.
Средни валежи през м.януари - 40 mm и през м. юли - 53 mm.
Най-изразени валежи през м. май 102 mm.
Минерална вода - хипертермална (40⁰С), рН 9,3 с обща минерализация 0,27 g/l, съдържаща хидрокарбонатни, сулфатни, натриеви и флуорни йони; метасилициева киселина в колоидално състояние. Газове - радон.
В местността може да се провежда профилактика и балнео лечение при хронични заболявания на:
- опорно-двигателния апарат:
- ревматологични: дегенеративни ставни заболявания -артрити, артрозоартрити, периартрити, спордилартрити и др.; възпалителни ставни заболявания в стадий на ремисия –ревматоиден артрит, болест на Бехтерев и др.
- ортопедични и травматологични – миозити, тендинити, бурсити, следфрактурни състояния, след травматични състояния на връзки, стави и мускули, след алопластика на става и др.
- гръбначния стълб: спондилити, спондилартрити, дискова болест и др.
- периферната нервна система – неврити, радикулити,плексити
- метаболитни заболявания – захарен диабет, подагра;
- женска и мъжка полова система;
- дерматологична патология и др.
Водата е показана и за профилактика и питейно балнеолечение при хронични бъбречни, стомашно-чревни, жлъчно-чернодробни и метаболитни заболявания в компенсирано функционално състояние.
Места за настаняване и сертифицирани балнеолечебни (медикъл спа), СПА, уелнес и таласотерапевтични центрове
https://ntr.tourism.government.bg/CategoryzationAll.nsf/mn.xsp
https://ntr.tourism.government.bg/CategoryzationAll.nsf/spa.xsp
Съпътстващи туристически атракции
На 10 км от Огняново се намира село Лещен.В близост до Лещен са други две популярни дестинации за селски туризъм - архитектурните резервати Ковачевица и Долен. От Лещен се разкрива красива панорамна гледка към Пирин планина.
Селото привлича туристи с автентичния си вид и старите къщи, запазени от епохата на Възраждането (XVIII – XIX век). Изключително приятна за туристите е разходката по тесните улички в селото, покрити с калдъръм. В Лещен се предлагат различни атракции и дейности – разходки в планината, риболов, еднодневни екскурзии до близки забележителности, бране на билки и гъби.
На 17 км от Огняново се намира село Ковачевица. Сред интересните обекти за посещение в селото е църквата „Св. Никола”, която е построена през 1847 г. През 1900 г. към нея е изградена и четириетажна камбанария.
Село Ковачевица е подходяща дестинация за любителите на селския туризъм и спокойствието. Освен че могат да се разхождат из тесните калдъръмени улички, да отседнат в типична ковачевска къща, туристите могат да опитат традиционни български ястия и да се насладят на спокойствието на Родопите. От селото тръгват няколко туристически маршрута до водопад „Синия вир” и местността „Кози камък”.
Възможности за съчетание с културно-историческите дестинации
Възможности за съчетание с винено-кулинарните дестинации