Дестинация „Тракия“ - Пазарджик, Пловдив, Асеновград, Велинград
Опитай
- Зеленчуци от Долината на Марица
- Станимашки сърмички - Това е едно от най-характерните ястия в Асеновград. То се среща само тук. Месото може да е телешко, свинско или смес, смляно на кайма. Необходими са и зелеви листа, които се нарязват на малки парчета, с размери около 5 см. След като се завият сърмите се слагат на дъното на тенджера, а водата която се добавя трябва задължително да е завряла. Оставят се на слаб огън, докато водата изври.
- Станимашко хардало
- Тракийска оризова баница- към продуктите за традиционна баница се добавя и сварен ориз.
- Трахана - е ястие с персийски произход, подобно на попара. Траханата се замесва с квас, а не с мая. Ферментацията, която се поддържа 4 – 5 дни преди да се изсуши, ѝ придава специфичния аромат и леко кисел вкус и я прави подходяща храна за хора със стомашно-чревни заболявания. По начина на приготвяне може да се оприличи с италианската „паста“, доколкото изходната суровина на заливката се приготвя като тесто от брашно и зеленчуци, което след неколкократно омесване и втасване се изсушава и стрива.
- Качамак - приготвя се от царевичен грис или едро смляно царевично брашно. Сместа се вари във вода с щипка сол на тих огън при непрекъснато бъркане с т.нар. бъркалка „качамилка“, до получаване на каша с желаната гъстота. Процесът на варене трае около 40 минути.
- Никулденски рибник- рибникът е шаран в тесто, се счита за традиционното ястие на този празник. Обикновено се приготвя пълнен с лук, домати, орехи и стафиди.
- Домашна лютеница
Дегустирай
- Мавруд от Асеновград
Плодородната Тракийска низина има хилядолетни традиции в производството на вино. В района около Пазарджик и Пловдив има цял клъстър от винарни, концентрирани около селата Брестовица, Перущица, Кричим. Има и много дестинации за винен туризъм с възможности за отсядане и по-дълъг престой. Регионът около град Пловдив е известен най-вече със сорта Мавруд, който има най-дълбоки традиции в Асеновград.